Hunt Country Classic
British Car Show
Home
About
Join
Board
Calendar
the Spark
Gallery
Tech-Tips
Regalia
Classifieds
Links
Contact
2018
Hunt Country Classic
Award Winners
 
"Ambassador's Award"
Selected by Barbara Scott
Eric & Susan Thorson 1964 Rolls royce Silver Cloud III
 
"Prince of Wales"
Selected by Eamonn Cooney
President of the British American Business Association (BABA)
Selected from the previous year's 1st Place winners
Jack Stern 1957 MG A Coupe
 

Class awards are based on number of participants in each class:
One vehicle in class: Ribbon
At least two vehicles in class: 1st Place
At least four vehicles in class:   1st & 2nd Place
At least six vehicles in class: 1st, 2nd & 3rd Place

   
Austin Healey 100 & 3000 (early)
1st Tim Flaherty 1956 Austin Healey 100
 
Austin Healey 3000 (late)
1st Frank & Lynn Custin 1967 Austin Healey 3000
2nd Joe foster 1967 Austin Healey 3000
3rd Phil Ray 1965 Austin Healey 3000
 
Austin Healey Sprite
1st Jack Triplett 1959 Austin Healey Bugeye Sprite
2nd John Zizzamia 1965 Austin Healey Sprite
3rd Jaime Steve 1957 Austin Healey Sprite
 
Bentley & Rolls Royce
1st Eric & Susan Thorson 1964 Rolls royce Silver Cloud III
 
Jaguar Sedans to 1969
Ribbon Jay Friend 1967 Jaguar 420
 
Jaguar Sedans from 1969
1st John Otte 1972 Jaguar XJ6
2nd Burt Zwibel 2009 Jaguar XJ8
 
Jaguar Sports to 1960 (XK120 / XK140 / XK150)
1st Jake Kreeger 1954 Jaguar XK120 OTSSE
2nd William Alley 1955 Jaguar D-Type (Le Mans)
 
Jaguar Sports 1961-1975 (XKE)
1st Shane Sonneveldt 1967 Jaguar XKE
2nd Christopher Reiter 1968 Jaguar XKE
3rd Douglas Wolfire 1967 Jaguar XKE
 
Jaguar Sports from 1975
1st Berthiez Ralf 1996 Jaguar XKS
2nd Bob Andretta 1989 Jaguar XJS
3rd Bruce Koshkish 2004 Jaguar XKR
 
Land Rover
Ribbon Rick Skipper 1989 Land Rover defender 110 P IIA
 
Lotus
1st Mark Whitaker 1969 Lotus Elan S4
2nd Jim Gordon 1970 Lotus Elan
3rd Robert Collum 2006 Caterham 7
 
MG Midget
1st Jack Orkin 1974 MG Midget
2nd Todd Wells 1979 MG Midget
MG Pre-War & MGTC
1st Steve Sayer 1949 MG TC
 
MG TD
1st Milt Babirak 1951 MG TD
2nd Douglas Ichiuji 1953 MG TD
3rd Stephen Smith 1952 MG TD
 
MG A
1st Liz Ten Eyck 1962 MG A
2nd Mark Harris 1959 MGA Twin Cam
3rd Bill & Kathy Wemhoff 1959 MGA
 
MG B 1963-1974
1st Bill hayes 1962 MG B
2nd John Deasy 1968 MG B
3rd Joe dowley 1973 MG B
 
MG B 1974½ - 1980
1st Steve McDowell 1979 MG B
2nd Charles Scott 1978 MG B
3rd Richard Smith 1977 MG B
 
MG B/GT
1st Joe Mudd 1973 MG B/GT
2nd robert Mullen 1970 MG B/GT
3rd Colin McLain 1969 MG B/GT
 
MG C
1st Chris Kleppinger 1968 MG C
 
Mini (Classic) & MG 1100
1st Jim Goodwin 1979 Leyland Mini 1000
 
New MINI
1st David Sanders 2004 Mini Cooper S
 
Morgan
1st Donald Roberts 1953 Morgan +4 DHC
2nd Tim Kleppinger 1959 Morgan 4/4
3rd Marline Riehle 2005 Morgan Roadster
 
Morris Minor
Ribbon Nick Arrington 1960 Morris Minor Wagon
 
Sunbeam
Ribbon robert Sharkey 1967 Sunbeam Alpine V
 
Triumph Other
1st David Rutherford 1953 Triumph Mayflower
 
Triumph Spitfire & GT6
1st Alfred Ames 1978 Triumph Spitfire
 
Triumph TR 2 / 3 / 3A / 3B
1st Dennis Morrison 1960 Triumph TR3A
 
Triumph TR 4, 4A, 5, 250
1st Steve Hunter 1966 Triumph TR4A
2nd Bob Rothstein 1968 Triumph TR250
 
Triumph TR 6
1st Doug Dallhoff 1973 Triumph TR6
2nd Andrew Stuart 1973 Triumph TR6
3rd Tim Halvey 1973 Triumph TR6
 
Triumph TR 7/8
Ribbon Stan Olownia 1980 Triumph TR7
2nd Tom Burke 1980 Triumph TR-8
 
TVR
Ribbon Jeffrey Loss 1972 TVR 2500
 
British Motorcycles
1st Joe Perry 2008 Triumph Throxton w/sidecar
2nd Bruce Metcalf 1950 Vincent Rapide
 
Open Class - Sedans
1st Benjamin Swecker 1935 Rover Saloon 10
 
Open Class - Sports
1st Robert Morris 1954 Allard K-2
 

 


Hunt Country Classic Page Index

For more information contact us at:
HuntCountryClassic@mgcarclubdc.com